Lehet itt azon fantáziálni, hogy szerzői jogok így, meg úgy, de induljunk ki abból, hogy a méregdrága (digitális) tudományos folyóirat-előfizetésekből a legnagyobb hasznot egy arctalan szervezet nyeli el és nem a tudomány, amit mellesleg adófizetők finanszíroztak, így igenis joga van mindenkinek ismerni a tudományos eredményeket.
Aki ismeri pl. az Elsevier rendszereit tudja jól, hogy mekkora ingyenélő túlárazott hálózatról van szó, ami csakis a tudományos szakmaiság igényességére építve kaszál óriási összegeket, hiszen a tudós saját reputációja miatt akár ingyen is ellenőriz, javít és segít a kollégáknak, miközben az Elsevier végső soron mindkét irányba számlát állít ki, csupán azért, mert "leszervezte" a produktív tudományos diskurzust.
A tudás alapjog és nem a pénztárca vastagságától függ, hogy kinek a jussa. (Az hogy e joggal ki és hogyan él, az más téma, de a lehetőségnek adottnak kell lennie, ez elvi kérdés és nem üzleti.) Éppen ezért is ajánljuk mindig sok szeretettel, a "tudományos deep web", legsötétebb bugyrait, a sci-torrenteket.
Senkinek se legyen lelkiismeret furdalása használni őket, az Elsevier sokkal sötétebb hálózat, mint ezek a torrentek, ahol ráfizetés nélkül bővítheted szakmai ismereteidet.
Ezúton is köszönet illeti az Elseviert, aki szerzői jogok védelme alatt egy percig sem gondolt a náluk publikáló tudósokra, és csak a saját zsebére fókuszált. Hála neki, hiszen miután a sci-hub.org-ot nagy nehezen kivégeztette, főnixként szárnyalhatott fel a http://sci-hub.io
Éljen a tudásvágy!